دکوراسیون آشپزخانه print ایمیل
عموما آشپزخانه های امروزی کوچکتر از نیاز یک خانواده با جمعیت است اما به راحتی میتوان این آشپزخانه کوچک را به فضایی تحرک دار و زیبا با جای فراوان برای وسایل تغییر داد و ...
قدم اول ::

باز نویسی و جوابگویی به سوالات زیر:

1.آیا به آشپزی علاقه دارید؟

2.چند نفر از آتن استفاده میکنند؟

3.چقدر از وقت تان را در آشپزخانه هستید؟

4.آشپزخانه مدرن را میپسندید یا قدیمی؟

5.رنگ مورد علاقتون؟

کابینت ها:

1.فضای شما به چند متر کابینت نیاز دارد؟

2.آیا کابینت های شما در حال حاضر نیاز کنونی شما را رفع میکند از لحاظ جا و کشو بندی و طبقات؟

3.آیا چفت بست ها و دستگیره ها راحت است؟

4. آیا کشوها روان و راحت باز میشود؟

5.آیا کابینت اضافی برای ملزومات شما است؟

اگر جواب به سوالات بالا مثبت باشد تنها با تغییر رنگ کابینت ها یا تغییر دستگیره ها یا حد اکثر درب اینها امکان پذیر باشد میتواند کمک بزرگی برای آشپزخانه شما باشد .........یکی از آشپز خانه هایی که برای یک دختر جوان طراحی کردم کههنوز هنر ایرانی را دوست داشت به این شکل بود شما قضاوت کنیید این بهتر است یا 2 ملییون پول بدی همرو عوض کنید؟

کاشی ها سبز کمرنگ حدود یشمی رنگ بود با کابینت های قهوهای سوخته!!!!تاریک و بد!!

من چی کا کردم؟؟!!!!!!

تمام درب های کابینت ها را سبز پسته ای باز کردم با کمی خیلی کم پس زمینه رنگ اصلی زیر مشخص بود با طرح ایی از نقاشی های خودم تقریبا طرحهای اسلیمی با رنگهای نارنجی سوخته بر روی آن نقاشی کردم!!!!

و تنها از دستگیره ها منگوله های کرکی رنگی آویزان کردم!!!

دوست داشتم آنجا بودید و قیافه دوستم را از آن تغییر کوچک زیبا میدیدیت!!!!

صفحه کار:

صفه کار معمولا در آشپزخانه ضروری است میتواند در آشپز خانه کوچک به صورت کشو در زیر سینک ظرف شویی باشد یا اولین کشوی نزدیک به سینک و گاز یا به صورت اپن اشپز خانه در نظر گرفته میشود.

بالاخره باید فضایی به طول حداقل 1/5 متز و عرض 4/0 متر باشد

کفپوش:

1.آیا رنگ ان مورد علاقتون است؟

2.ایا قابل شستشو است؟

3. آیا شیب آن به طرف آبشی مناسب است؟

4.آیا ضد لیز خوردن است؟

شما را به خدا کف آشپز خانه قالی نندازید که فقط محل باکتریها ست!!

عملکرد:

1.آیا نور پردازی مناسب بر روی صفحه کار دارید؟یا بر روی گاز؟

2.پریز برق به اندازه کافی در دسترس است؟

3.سیستم تهویه خوب کار میکند؟

4.مکان مناسب برای سطل آشغال وجود دارد؟

5.از نظر حرکتی و قرارگیری سینک و گاز و یخچال در 3 گوشه یک مثلث قرار میگیرند؟

6. روزانه برای چند نفر آشپزی میکنید؟

7.آیا آشپزی ساده دارید یا پر از رنگ و بو؟؟؟؟مثلا اکثر آشپز خانه های ایرانی برنج مصرف میکنند پس جای مناسب برای سطل آن باید در نظر داشت و همچنین در سینک فضای آبکش کردن برنج....

8.حتی اگر شیرینی پزی میکنید جای قرار گیری وسایل را در درجه دوم نیازی در نظر بگیرید

9.حجم خرید منزلتان چقدر است؟

10.چقدر وقت یکبار مهمان دارید؟

بعد از جواب دهی به سوالات بالا یک پوشه تهیه کرده از کاتالوگ ها کمک بگیرید تا همه چیز برای یک تغییر مثبت مهیا باشد.....موفق باشید!!!


بعد از در نظر گرفتن موقعیت ها با توجه به بلندی سقف میتوانید از سه طبقه کابینت استفاده کنید

و حتی اگر ارتفاع یخچال شما زیر 180 سانت است فضای بالای آن برای یک کابینت کوچک مفید است

جدیداً آشپزخانه های جزیره ای مد ست و زیبا که سینک یا گاز دز وسط آشپز خانه قرار میگیرد اما با قابلمه بزرگه برنج جور در نمیاد!!!

همیشه سینکظرفشمیی را در جایی در نظر بگیرید که انباشته ظرفهای کثیف معلوم نشود جلوی مهمان!!


گل های طبیعی فراموش نشود!!!


برای پشت پنجره ها..

طبقات ظریف چوبی یا شیشهای بهترین کمک برای لیوان ها و شیشه های ادمیه میباشو حتی می توان قالب های کیک و قابلمه های تزیینی مسی را از سقف آویزان کردو........

تأثير رنگ در آشپزخانه 1

امروزه آشپزخانه بيش از گذشته بخشي از خانه شده است كه اهل خانه در آن به سر مي برند، اين اتاق ديگر تنها مكاني براي تهيه غذا نيست و حتي آشپزخانه هايي كه بزرگ ترند، به مركز خانه تبديل شده اند. خانواده براي استراحت در آنجا جمع مي شوند، از دوستان خود در آن پذيرايي مي كنند، تكاليف شان را انجام مي دهند و غذا مي خورند. آشپزخانه محيطي خودماني، ساده و صميمي است، اما از آنجا كه زمان زيادي را در آنجا سپري مي كنيم، دوست داريم تا حد امكان جلوه ي آن دلنشين و جذاب باشد.

مهمترين نكته در آشپزخانه اينست كه كابينت و ديگر فضاهاي نگهداري وسايل و مواد غذايي فراواني داشته باشد تا نماي آن آشفته و درهم ريخته به نظر نرسد. بدين ترتيب، جاي بيشتري براي قرار دادن لوازم مفيد و زيبا خواهيم داشت.

رنگ در آشپزخانه
آشپزخانه يكي از مهمترين بخش هاي هر خانه است كه فعاليت هاي بسياري در آن انجام مي شود. بنابراين، با اطمينان خاطر مي توانيد از رنگ هاي روشن و درخشان كه احساس انرژي را با خود به همراه مي آورند، در آن استفاده كنيد. اگر علاقمند نيستيد كه از چند رنگ بر روي هر يك از ديوارها بهره ببريد، تنها يك رنگ را به كار بريد. با اين همه، استفاده از چند رنگ، آن جا كه تقابل هايي ميان رنگ ها پديد آيد، مي تواند منظره ي آشپزخانه را مدرن كند.

جلوه هاي رنگين

رنگ هاي نارنجي، قرمز، زرد و سبز، حس زنده بودن و شكوه را براي آين آشپزخانه به ارمغان آورده اند. اين حس حاصل تقابل رنگ هاي ديوارها و وسايل است. هرگاه احساس كنيد كه نياز به روحي جديد در آشپزخانه داريد، به آساني مي توانيد برخي از خرده وسايل را عوض كنيد و به جاي آنها جايگزين هايي با رنگ جديد تهيه كنيد.

رنگ آميزي

برخي از شما ممكن است به طرح هاي چهارخانه يا راه راه بر روي ديوارهاي آشپزخانه علاقه داشته باشيد. گهگاه مي توان چنين طرح هايي را از ميان كاغذهاي ديواري يافت. اما اگر طرح دلخواه خود را نيافتيد، نااميد نشويد. خودتان دست به كار شويد و الگوي مورد نظر را پديد آوريد.

- نخست كل ديوارها را به رنگ سفيد يا كرم بسيار روشن در آوريد. دقت كنيد كه زيرسازي رنگ ها به درستي صورت گيرد و سطح ديوار صاف و يكدست باشد. سپس، نوارهاي باريكي از كاغذ تهيه كنيد و درون آنها را با تيغ ببريد.

- اين نوارها را بر روي ديوارها قرار دهيد و درون شان را رنگ آميزي كنيد. مثلاً اگر زمينه ي اصلي كرم رنگ است، مي توانيد براي نوارها از رنگ سفيد استفاده كنيد.

- پس از اين كه رنگ خشك شد، نوارها را به صورت افقي قرار دهيد تا خطوط افقي را نيز بر روي ديوار پديد آوريد. براي اين كه خطوط صاف و موازي باشند، دقت بسياري لازم است. براي اين منظور، مي توانيد مثلاً براي كشيدن خطوط عمودي، بالا و پايين ديوار را به فاصله هاي 10 سانتي متري علامت گذاري كنيد تا بتوانيد نوارها را دقيقاً موازي هم قرار دهيد.

سادگي و پاكي

اگر سراسر آشپزخانه سفيد باشد، احساس خواهيد كرد كه در بيمارستان هستيد. از اين رو، براي جلوگيري از سادگي بيش از حد، رنگ هايي را نيز به طرح خود بيفزاييد.

كف درخشان

تهيه ي كفپوشي جديد براي آشپزخانه مي تواند هزينه بر باشد. از اين رو خودتان مي توانيد با رنگ آميزي و سپس براق كردن كفپوش، جلوه اي نو پديد آوريد. تقابل اين دو رنگ در تصوير بسيار دلنشين است. پس از خشك شدن رنگ، پوششي براي براق كردن بر روي كفپوش استفاده شده است.

آبي آشپزخانه

با رنگ ها و شيوه ها و طرح هاي مختلف رنگ آميزي، جذابيت را براي آشپزخانه ي خود به ارمغان آوريد. يكي از رنگ هاي جذاب در آشپزخانه، رنگ آبي است. كاشي هاي آبي نيز مي توانند همين جلوه را پديد آورند. اگر در زمينه ي اصلي رنگ ديوارها يا كاشي ها، طرح ها و خطوطي نيز ديده شود، بر جذابيت فضا افزوده مي شود. از اين رو، سعي كنيد طرحي را برگزينيد كه بافت آن نيز به دلنشين كردن فضا كمك كند.

صورتي زيبا

اگر چه در بسياري از آشپزخانه ها "صورتي" رنگ متعارف و معمول نيست، اما استفاده از آن در زيبا كردن طرح مي تواند بسيار سودمند باشد. اين رنگ محيط را گرم و دوستانه مي كند و با هم آيي آن با سفيد و خاكستري جلوه ي آشپزخانه را امروزي مي كند. البته صورتي را مي توان با طيف گسترده اي از رنگ ها به كار برد كه هر يك احساس و حال و هوايي متفاوت را پديد مي آورند.

بوفه و كابينت

وجود بوفه هاي جادار مهمترين نكته در آشپزخانه است ؛ يعني جايي براي قرار دادن وسائل و مواد غذايي فاسد نشدني. در بوفه ها و كابينت مي توانيد قوطي هاي كنسرو و خرده ريزهاي آشپزخانه را قرار دهيد تا بدين ترتيب، محيط شلوغ و آشفته به نظر نرسد. به هر روي، مهمتر آن است كه بتوانيد هر وسيله اي را كه بدان نياز داريد، به سرعت پيدا كنيد و از آن استفاده نماييد. روي قفسه ها و لبه ي كابينت نيز فضاي مفيدي است كه در صورت داشتن ايده، به خوبي مي توان از آن استفاده كرد. از يك سو، مي توانيد برخي وسايل تزييني يا گلداني از گل را بر روي آن قرار دهيد تا از اين طريق جلوه ي آشپزخانه زيباتر شود. از سوي ديگر، روي كابينت فضاي مناسبي را براي قرار دادن برخي وسايل كاربردي كه نماي مطلوبي نيز دارند، در اختيار مي نهد. مثلاً، مي توانيد ماكروفر يا آبميوه گيري خود را آنجا بگذاريد. به هر تقدير، استفاده از چنين فضاهايي در آشپزخانه از گذشته ي دور مرسوم بوده است، هر چند در سال هاي اخير، جلوه ي آن مدرن تر و كاربرد آن سودمندتر شده است. به نظر مي رسد كه مناسب و جادار بودن بوفه ها و كابينت امروزه بيش از گذشته است، زيرا در آپارتمان هاي كوچك شهري داشتن چنين فضاهايي براي هر آشپزخانه اي موهبتي به شمار مي رود.

تأثير رنگ

اگرچه بوفه و كابينت عناصري كاربردي در آشپزخانه به شمار مي روند، اما مي توانند بخشي از جلوه ي تزييني فضا نيز باشند. از اين منظر، انتخاب رنگ مناسب براي آنها اهميت بسياري دارد. رنگ هاي آبي و سفيد مي توانند گزينه ي مناسبي براي رنگ آميزي كابينت باشند. تأثير چنين طرحي مي تواند بر هر بيننده اي عميق باشد.

طرح سنتي

اين قفسه ي سفيد طرحي سنتي و جذاب دارد. با اين همه، مي توان حتي در آشپزخانه اي مدرن نيز آن را به كار برد. هماهنگي سفيد و خطوط سبز جلوه ي مطلوبي را پديد آورده و بر زيبايي طرح افزوده است. همچنين، رديفي از سبزينه ها نيز در اين طرح خودنمايي مي كنند و كاملاً با فضا همگون اند.

نماي بوفه

شيوه هاي گوناگوني براي جذاب تر كردن نماي بوفه مي توان يافت. بي ترديد، يكي از آسان ترين شيوه ها رنگ آميزي بوفه است كه به آن جلوه اي نو مي بخشد. بوفه را مي توان با رنگ هاي مختلف تزيين كرد يا حتي مي توان درهاي آن را با نماي موزائيكي يا ديگر طرح ها زيباتر نمود. شيشه هاي رنگي نيز شيوه ي مناسبي اند كه به كمك آنها فضاي آشپزخانه جذابيتي دو چندان مي يابد. از اين رهگذر، بوفه نيز گذشته از آن كه ويژگي كاربردي خود را حفظ مي كند، بخشي از نماي تزييني آشپزخانه مي شود. به ياد داشته باشيد كه بوفه اي با در شيشه اي جلوه اي روشن تر از بوفه هايي با درهاي معمولي پديد مي آورند.

جزئيات و سبك

به كمك بوفه و وسايل آن مي توان مناظر گوناگوني در آشپزخانه پيش روي گذاشت. هر يك از مجموعه ي وسايل و عناصر درون آشپزخانه مي توانند سبك متفاوتي را پديد آورند؛ مجموعه اي از ظروف چيني، اشياي قديمي و سنتي و ظرف هاي شيشه اي، هر كدام جلوه اي خاص از مدرن و امروزي تا سنتي و ييلاقي به فضاي آشپزخانه مي بخشند.

 

پرده و بوفه

براي آن كه كه آشپزخانه شما جلوه اي مرتب تر بيابد، مي توانيد بر روي درهاي شيشه اي بوفه ها پرده هايي متناسب و همگون نصب كنيد. اين پرده ها دست كم دو فايده خواهند داشت: از يك سو، همان گونه كه اشاره شد، جلوه ي آشپزخانه را به عنوان بخشي از عناصر تزييني زيباتر مي كنند و از سوي ديگر، به كمك آنها مي توانيد برخي آشفتگي هاي درون بوفه يا برخي وسايلي را كه نمي خواهيد جلوي چشم باشند، پنهان كنيد.

آشپزخانه خود را چگونه تزيين كنيم

قفسه هايي كه هم سطح چشم اند، بيش از بوفه هاي ديواري ،نماي آشپزخانه را باز و فضادار نشان مي دهند. استفاده از اين نوع قفسه ها بستگي به سبك دلخواه شما دارد. اگر ظروف قديمي، كوزه و گلدان و وسايلي داريد كه مي خواهيد آنها را در ديدرس قرار دهيد، اين نوع قفسه ها بسيار مناسب اند و مي توانيد بر روي طبقات آن وسايل دلخواه خود را بچينيد و سبك مورد علاقه تان را پديد آوريد. به هر روي، همان گونه كه اشاره شد، به كار بردن قفسه بسته به اين است كه در پي چه نوع سبكي هستيد. بي ترديد، اگر مي خواهيد وسايل و خرده ريزهاي آشپزخانه در معرض ديد نباشند يا از گرد و خاك در امان بمانند، اين نوع قفسه ها را توصيه نمي كنيم. شيوه چيدن اشياء در اين قفسه ها نيز بايد متناسب با كاربردشان باشد؛ مثلاً كنسروها را نزديك به اجاق ، و قهوه و چاي را نزديك به كتري نگهداري كنيد.

گـُل خشك

گذشته از به كار بردن ظروف و لوازم زيبا براي آراستن قفسه هاي آشپزخانه، مي توانيد روش هاي ابتكاري ديگري را نيز در پيش بگيريد. يكي از اين روش ها، استفاده از پوشش هاي پارچه اي با حاشيه دوزي هاي زيباست. اين پوشش ها را مي توانيد به اندازه ي هر طبقه از قفسه تهيه كنيد؛ به صورتي كه لبه ي آنها به اندازه ي چند سانتي متر از طبقه آويزان شود. اگر اين پوشش ها داراي حاشيه دوزي باشند، طرح شما زيباتر خواهد شد.

روش ديگر آن است كه از گل هاي خشك شده براي تزيين قفسه ها استفاده كنيد. براي اين كار، مجموعه اي از گل هاي زيبا و عطري فراهم آوريد و آنها را به دور سيمي مدور بپيچيد يا در ظرفي مناسب قرار دهيد. اين گل ها به تدريج خشك مي شوند و مي توانيد آنها را به عنوان عنصري تزييني به كار بريد. از اين گذشته، تا مدت ها عطر آنها نيز در فضاي آشپزخانه پراكنده خواهد بود.

تزيين قفسه

قفسه هايي كه در اين تصاوير مشاهده مي كنيد، با لوازم گوناگوني تزيين شده اند. به نظر مي رسد كه استفاده از وسايل مناسب و همگون، بهترين شيوه براي آراستن قفسه هاي آشپزخانه باشد. چگونگي چيدن وسايل نيز سهم مهمي در اين كار دارد. همچنين، گل و گياه نيز آرايه هاي مناسبي براي اين نوع قفسه ها به شمار مي روند. همان گونه كه مي بينيد، مي توان يك طبقه را به مجموعه اي از گل ها و گياهان زيبا اختصاص داد. براي اين كار توجه داشته باشيد كه حتماً از زير گلداني استفاده كنيد تا پس از آبياري، آب از درون گلدان بر روي قفسه و ديگر ظروف چكه نكند.

قفسه هاي متحرك

بهتر است طراحي طبقات قفسه ها چنان باشد كه بتوانيد ارتفاع آنها را به دلخواه و برحسب نياز تغيير دهيد. بدين ترتيب، مي توانيد طبقاتي با ارتفاع هاي متفاوت پديد آوريد و جاي مناسبي براي وسايل ريز و درشت و با اندازه ها و ابعاد مختلف داشته باشيد.

چند پيشنهاد

- بر روي قفسه ها از پوشش هاي مناسب استفاده كنيد. اين پوشش ها كمك مي كنند كه قفسه ها بهتر محافظت شوند و از خـَش دار شدن آنها جلوگيري شود. ظروف چوبي، زيبايي خاصي به نماي كلي قفسه مي بخشند.
- بر روي يكي از بشقاب ها پودر طلايي اكرليك بپاشيد و آن را با قلم مو رنگ آميزي و تزيين كنيد. صبر كنيد تا رنگ ها خشك شوند.

- ظرف يا كوزه اي را مي توانيد با رنگ هاي قرمز و طلايي تزيين و رنگ آميزي كنيد. همچنين رنگ را مي توانيد به صورت نقطه هايي بر روي ظرف مورد نظر بپاشيد.

- با مداد دور تا دور لبه هاي قفسه را خطي صاف و مستقيم بكشيد و سپس با قلم مو روي آن را با رنگ قرمز رنگ آميزي كنيد تا به صورت نواري در آيد.

- پس از اين كه خط قرمز رنگ خشك شد، مي توانيد در دو سوي حاشيه ي آن، دو خط موازي و چسبيده به آن، به رنگ سفيد بكشيد. بدين ترتيب، نماي زيبايي از نواري قرمز رنگ با لبه هاي سفيد خواهيد داشت. براي آن كه دوام اين نوار بيشتر شود ، نواري بي رنگ و پلاستيكي بر روي آن بچسبانيد.

استفاده ي مفيد

در آشپزخانه هاي كوچك بهتر است كه از هر گوشه و كنار آن استفاده كنيد.
نمايش

برخي از ظروف قديمي و زيبا وسايل مناسبي اند كه مي توانيد آنها را به تماشا بگذاريد. بنابراين اگر چنين ظروفي داريد، حتماً جايي نيز براي آنها در نظر بگيريد. .

منبع: http://ganjinahsl.blogtak.com

< قبلی
منوی اصلی
صفحه اصلیفعالیتهادفتر میهماناخباردرباره ماتماس با مانقشه سایتسئوالات متداولEnglish
پشتیبانی آنلاین
 
Copyright © 2008, Naraghi Furniture Gallery.
All rights reserved.
naraghi